Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: “Książka nas łączy”.
W tym roku odbył się konkurs fotograficzny pt. Sesja zdjęciowa książki.
Nagrodzeni w konkursie to:
Miejsce I Filip Szostak i Jakub Kwaśny
Zdanie Każdego dnia za wszelką cenę chce się żyć.
Miejsce II Jakub Tyrpa i Mateusz Suwaj
Zdanie: Pewnego dnia Franklin wybacza siostrzyce w śnieżną noc.
Miejsce III Aleksandra Janikowska
Zdanie: Szczyt wszystkiego – bezcenny kapelusz za sto tysięcy.
Odbył się również konkurs czytelniczy pt. „O książce i nie tylko”
Nagrodzeni:
Miejsce I Weronika Grzywa
Miejsce II Natalia Starowicz
Miejsce III Sabina Chyrowska
Gratulujemy !
Odbyła się akcja pt. „Książka za książkę”. Każdy kto wypożyczył książkę mógł wygrać książkę. Szczęście dopisało następującym osobą:
Z Klasy VII Szkoła Podstawowa IIA, IIIA ,IIIB Oddziały Gimnazjalne:
Weronika Grzywa, Oliwia Sroka
Z klasy IV-VI Szkoła Podstawowa: Barbara Drabczyk, Kacper Symula, Wiktor
Zaczyński
Z klasy I-III Szkoły Podstawowej: Rafał Dera, Filip Chrząścik, Małgosia Kowalik.
Kolejna akcja to kiermasz książki na którym uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli kupić
książki po okazyjnej cenie.
Również w październiku klasy IVa i IV b wzięły udział w lekcji pt. ”Z Europkiem przez Europę” zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie. To edukacyjna gra planszowa, w której wesoły smok Europek zabiera graczy w pełną przygód podróż po Europie. Zawarto w niej informacje dotyczące wiedzy ogólnej, historii, geografii, kultury i obyczajów odwiedzanych krajów. Gra zachęca do nauki języków obcych.
Na zakończenie tego miesiąca bibliotek szkolnych został zorganizowany wyjazd na Targi Książki. „Czytam i staje się wolny” to hasło tegorocznych, 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, zaczerpnięte z jednej z powieści, napisanych przez portugalskiego pisarza Fernando Pessoa. W tym czterodniowym święcie literatury (które trzy lata temu zyskało status międzynarodowego) wzięło udział niemal 760 autorów, 700 wystawców z ponad 20 krajów, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy i blisko 70 tysięcy odwiedzających.
Na wycieczkę szkolną w dn. 26 października uczniowie wybrali się wraz z opiekunami: p. Magdaleną Bylica i p. Katarzyną Trybuła
Na zwiedzających czekało wiele atrakcji, m. in. warsztaty tworzenia komiksów, degustacja francuskich przysmaków (Francja była gościem honorowym tegorocznych Targów), konkursy z nagrodami. Zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się salon komiksu, gdzie można było kupić wiele trudnodostępnych w księgarniach egzemplarzy. Nasi uczniowie przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie, które zbierało audiobooki dla Szkoły dla Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie.
Targi Książki umożliwiają spotkania z ulubionymi pisarzami, ilustratorami oraz aktorami czytającymi audiobooki. Jest to świetna okazja nie tylko do zdobycia autografu, ale przede wszystkim odbycia rozmowy, zadania wielu nurtujących pytań, np. o proces tworzenia, źródło pomysłów i inspiracji. To właśnie w takim miejscu młodzi ludzie mają możliwość wyboru książek, którego dokonują sami. Tym samym, po zapoznaniu się z niezwykle bogatą ofertą większości polskich wydawnictw, stają się świadomymi czytelnikami. Z większym zapałem czyta się bowiem samodzielnie wybrane powieści.