Zastanawialiśmy się także na tym, jaki jest wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne, co możemy zrobić, by ograniczyć zakupy odzieżowe, a także myśleliśmy o tym, co dzieje się z ubraniami, których już nie nosimy. Poznaliśmy pojęcia takie, jak „Fair Trade” (sprawiedliwy handel) czy „fast fashion” (szybka moda). Spotkanie było częścią corocznej kampanii odbywającej się w różnych częściach świata – Fashion Revolution Week. To tydzień spotkań i wydarzeń, których celem jest propagowanie idei odpowiedzialnej i zaangażowanej mody, szerzenie świadomości dotyczącej działania rynku odzieżowego i propagowanie idei związanych z ograniczaniem nadmiernej konsumpcji. Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu w 2013 roku, kiedy runął kompleks fabryczny Rana Plaza powodując śmierć ponad tysiąca pracowników szyjących odzież dla znanych na całym świecie firm.
Fashion Revolution Week zawitał do szkoły w Kamieniu, jako pierwszej szkoły w Polsce! 25 kwietnia (piątek) odbyło się spotkanie „Szkoła odpowiedzialnej mody”, podczas którego wraz z uczniami klas VIII oraz III gimnazjum mieliśmy okazję poznać bliżej materiały, z których szyje się ubrania, a także zastanowić się na tym, kto, w jakich warunkach i w jakich krajach je uszył.
Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: czy niskie ceny w sklepach odzieżowych powinniśmy traktować tylko jako szansę na tanie zakupy? Co kryje się za niską ceną? Czy to nie dziwne, że nowa para spodni, uszyta na drugim końcu świata, przetransportowana następnie stamtąd do Europy, jest tak tania? Kto płaci za to, że możemy kupować tanio?