Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Biblioteka

Najbardziej Niezwykłe Domki Świata

  „Przepis na domek. Składniki: 1 lub więcej sławnych architektów, 1 wolne miejsce, 1 garść świeżych pomysłów, 3 do 4 fur pieniędzy. Wszystko wymieszać, wstrząsnąć i odstawić na 5 miesięcy. Gotowy domek podawać z mieszkańcami.” Taki właśnie przepis można znaleźć na okładce książki „D.O.M.E.K” (Wydawnictwo Dwie Siostry), która stała się inspiracją do wczorajszych warsztatów w naszej Bibliotece. 
Uczestnikom warsztatów w podróży po kolejnych kartach książki towarzyszyły tajemnicze przedmioty znajdujące się w książkowym domku tajemnic.   

"Podpłomyk - pradziadek pizzy"

A może by tak zwolnić w mocno zabieganym świecie, ugryźć nieco tradycji i rozsmakować się w życiu...?
To właśnie miało miejsce na kolejnych warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Kamieniu.
Dzięki Basi i Mariuszowi (z Bożybar - Foodtrack z przesłaniem) uczestnicy poznali historię tradycyjnego podpłomyka, a z okazji nadchodzących świąt Dnia Babci i Dziadka, mieli dodatkowo możliwość zrobienia swoich własnych podpłomyków, by następnie podarować je w formie prezentu. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość wypieczenia podpłomyków w foodtracku, który specjalnie na tę okazję zaparkował pod szkolą.
Zwrócenie uwagi na pojęcie dziedzictwa kulturowego jest niezmiernie ważne.
Podczas warsztatów dzieci przekonały się, że tak samo jak każde z nich ma swoich przodków, tak i ulubione potrawy również ich posiadają.
Informacje o tym, a zwłaszcza o tradycyjnych regionalnych przysmakach, można czerpać m.in. z książek, których prezentacja jak zawsze stanowiła bardzo istotną cześć spotkania. Niezwykle ważne są także rozmowy z rodzicami i dziadkami, którzy bardzo często są nieocenioną skarbnicą wiedzy.
To właśnie do takich rozmów o tradycji, zostali zainspirowani uczestnicy, a podpłomyk miał się stać ku temu pretekstem. 

   

(NIE)zwykłe książki pop-up

     

   Tematem kolejnego czytelniczo -twórczego spotkania w Bibliotece w Kamieniu były (NIE)zwykłe książki. Z pozoru bowiem zwyczajne, ale już po otwarciu, już od pierwszej strony, absolutnie zdumiewające swoją NIEzwykłością. W niektórych kartki pachniały czekoladą, inne pozwalały po sobie malować i mieszać kolory palcem (który cały czas pozostawał czysty), jeszcze inne zapraszały by zajrzeć przez lupę wgłąb ludzkiego ciała. Szczególną sympatię u czytelników wzbudziły książki rozkładanki czyli tzw. pop-up, z których po otwarciu wyskakiwał kolorowy potwór, tętniący życiem las, deszczowa chmura, talia kart albo wypływał ogromny wieloryb. Książki tego typu, dzięki swojej formie pozwalają oglądającemu niemalże fizycznie doświadczyć przedstawionego tam świata. Najlepszym potwierdzeniem tych słów była ogromna radość na twarzach oglądających je dzieci. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne warsztaty w już w styczniu.


Warsztaty twórczo - czytelnicze

  W nowo otwartym budynku w Kamieniu, oprócz przedszkola mieści się także biblioteka oraz sala Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Wpisując się w ideę, aby miejsca te służyły również lokalnej społeczności, planowane jest organizowanie cotygodniowych warsztatów twórczo – czytelniczych. W dniu wczorajszym odbyły się pierwsze takie warsztaty, których gościem była dr Joanna Stojer-Polańska. Część uczestników miała okazję poznać tę autorkę w maju na spotkaniu z okazji Dnia Bibliotekarza. O sukcesie tamtych zajęć świadczy fakt, że wielu
z nich z przyjemnością wzięło udział w kolejnych, a ponadto zaprosili swoich kolegów w wyniku czego z przyjemnością można było obserwować jak zapełnia się kolejno coraz więcej miejsc. Warsztaty spotkały się zatem z bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów nie tylko z Kamienia, ale i z pobliskich miejscowości. Informacje o kolejnych planowanych spotkaniach będzie można znaleźć na oficjalnym profilu Biblioteki Szkoły Podstawowej w Kamieniu na FB oraz na tablicy ogłoszeń w Bibliotece Szkolnej.

   

Dzień Bibliotek i Bibliotekarza

   8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza oraz Bibliotek. Z tej okazji na zaproszenie bibliotekarz Magdaleny Tomasiak, Szkołę w Kamieniu odwiedziła doktor nauk prawnych Joanna Stojer-Polańska. Wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości oraz autorka książek dla dzieci o pracy zwierząt na służbie, w bardzo interesujący i przystępny dla dzieci sposób opowiadała o zagadnieniach związanych z nurtami współczesnej kryminalistyki. Podczas warsztatów dzieci miały okazję m.in.: zobaczyć w co wyposażona jest walizka kryminalistyczna, a także dowiedzieć się kim jest badacz śladów oraz jak wygląda praca zwierząt na służbie, a w szczególności psów. Przy okazji spotkania, wręczono dzieciom nagrody za udział w akcjach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną: "Karta Super Czytelnika" oraz "Książkę oddaję cytat zostaje".