Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Biblioteka

Dzień Ziemi inspirowany Literaturą

   Wiemy doskonale, że Ziemia jest domem nas wszystkich i w niewiarygodnie dużym stopniu to właśnie od nas zależy, jak będzie się czuła, nie tylko dzisiaj - w dniu swojego święta - ale każdego innego dnia również. Nikogo przekonywać nie trzeba, że dzięki pracy z odpowiednią książką, można w bardzo skuteczny sposób zaprzyjaźnić dzieci z tą tematyką. Zapraszamy do oglądania poniższych książkowych propozycji, tytuły i autorzy są widoczni, ale w razie pytań Biblioteka służy pomocą. 

        

Odwiedziny czytelnicze u Bartusia :)

       

Z tęsknoty za swoimi czytelnikami Biblioteka Szkoły Podstawowej w Kamieniu postanowiła... "poodwiedzać" ich w domach. Pierwszy o swoich ulubionych książkach opowiedział i swoją domową biblioteczkę pokazał Bartuś. Bartuś to wręcz książkowy przykład tego, że miłość do literatury można odziedziczyć po rodzicach, w tym wypadku zwłaszcza po Mamie. Jego ulubione książki to takie z dwóch serii: pierwsza, której bohaterem jest pewien Karolek (niekoniecznie grzeczny), a druga, to książki autora, do którego zawsze ustawia się jedna z najdłuższych kolejek po autograf na Targach Książki - Andrzeja Maleszki. Pierwszą lubi za to, że książki opowiadające o przygodach Karolka potrafią rozbawić do łez 
i   małego i dużego, natomiast druga - seria o Magicznym Drzewie – pozwala niesamowicie rozwijać wyobraźnię.
 Bartuś równie chętnie czyta książki o innym małym chłopcu, zapewne doskonale czytelnikom znanym - Mikołajku.


Harcerskie klimaty w Bibliotece

    "Pani Madziu, takie środy to mogłyby być codziennie! Było tak super!" - kiedy bibliotekarskie uszy słyszą coś takiego, a w tym samym czasie oczy widzą piękny uśmiech na buzi (taki z serii "od ucha do ucha"), to w myślach pojawia się jasne i wyraźne słowo... WARTO!
    W ostatnim tygodniu biblioteczna warsztatowa tym razem harcerska środa w Kamieniu, nie była tylko w środę, ale miała swoją kontynuację w piątek. Druh Szymon (Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego pwd. Szymon Krzanik) oraz druhna Alina Romańska zdecydowanie znają się na rzeczy i wiedzą jak to zrobić, aby po spotkaniu z nimi, od razu pojawiły się w dzieciach chęci dołączenia do harcerstwa. 
     

„Magia zdjęć i… jaskiń”

             Kinga Kurlit-Heller – to osoba, której idee regionalizmu nie są obce. Autorka bloga „Zdjęcia i spacery po Rybnej” , inicjatorka wielu akcji społecznych mających na celu docenienie piękna naszych „małych ojczyzn” była gościem kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Szkolną w Kamieniu.
   Jedną z pasji pani Kingi są jaskinie i to opowieści o nich wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników. Mało kto wiedział bowiem, że na terenie naszej gminy znajduje się 12 jaskiń z czego aż 11 jest w samej Rybnej. Dzieci dopytywały o to, w jaki sposób zostały odkryte, jakie zwierzęta je zamieszkują oraz co powinien mieć w wyposażeniu ten, kto zdecyduje się do nich wybrać.
   Opowieści uzupełniały liczne zdjęcia wykonane przez panią Kingę podczas wypraw do jaskiń, w których brała udział. Dodatkową atrakcją była prezentacja jej zbioru kamieni – agatów. 
   Na warsztatach zaprezentowano także książki związane z tematem, zachęcające do odkrywania wyjątkowych miejsc w swojej bliższej i dalszej okolicy, a tym samym spędzania jak najwięcej czasu wśród otaczającej nas przyrody.
Twórczym deserem tego spotkania, było skorzystanie z kolejnej pasji pani Kingi tj. fotografowania i wykonanie dzieciom stylizowanych zdjęć 
z książkami.

"Podaruj wiersz"

    Biblioteka wzięła udział w akcji „Podaruj wiersz” - ogólnopolskiej akcji społecznej zorganizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, mającej na celu ofiarowanie innym odręcznie przepisanych wybranych wierszy na specjalnej papeterii. Gest ofiarowania słów poezji może nieść pociechę i być formą życzliwej współobecności. Uczniowie z naszej Szkoły, głownie z klas: 6, 7 i 8 przepisali wiersze, które potem przekazane zostały dla podopiecznych Domu Seniora w Alwerni.