Nowa książka Joanny Stojer-Polańskiej pt.: "Psy na tropie i w akcji"

Na przystawkę czytelniczych emocji w tym miesiącu Biblioteka serwuje od razu jedno z dań głównych. Właśnie ukazała się najnowsza książka doskonale znanej Czytelnikom kryminalistyk i autorki książek o pracy zwierząt na służbie dr Joanny Stojer-Polanskiej.
    W związku z tym, że Czytelnicy naszej Biblioteki (a zwłaszcza ci, którzy brali udział w warsztatach detektywistycznych na których gościem była autorka) tak dobrze zapadli jej w pamięć - to nasza Biblioteka dostała tę książkę w prezencie i już na Was czeka.
    Tym razem, jak wskazuje tytuł, najwięcej uwagi poświęcono psom na tropie i w akcji.
Książkę można już przeglądać w Bibliotece, a od połowy października będzie dostępna do wypożyczeń. Zapraszam by dopisać się do listy oczekujących.

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020

Tradycje obchodów tego dnia sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.
   Tak właśnie zdecydowaliśmy się i my i przez cały październik sukcesywnie będziemy serwować swoim czytelnikom wiele czytelniczych atrakcji.
   Zachęcamy do śledzenia aktualności w zakładce Biblioteka oraz na profilu na Facebooku, a przede wszystkim do odwiedzania naszej Biblioteki stacjonarnie w szczególności w tym rozpoczynającym się dzisiaj październiku.

Dzień Kropki u Przedszkolaczków

Kończący się wrzesień jak co roku miał podtytuł "akcja podręcznik", ale jednym z rozdziałów historii o tym miesiącu był też tak zwany "międzyczas", w którym to udało się odbyć kilka wspólnych spotkań m.in. z przedszkolaczkami z okazji Dnia Kropki.
   Święto nadal dla wielu nietypowe i nawet ja, która już któryś raz z kolei mam okazję ten dzień obchodzić, to nadal traktuje je nieco
z przymrużeniem oka, w myślach zadając sobie pytanie kiedy będziemy obchodzić dzień np znaku zapytania ?
   Kiedy jednak chociaż odrobinkę zagłębić się w idee i przesłanie tego dnia i jego podtytuł - "święto wyobraźni i kreatywnego myślenia" to już absolutnie zdobywa moją aprobatę.
   Jeden z przedszkolaczków o wrażeniach z zajęć: "Mamo a wiesz była u nas dziś ta Pani, no wiesz od biblioteki, ta w okularach i tym plastiku na buzi i mówiła o kropkach, bo wiesz dzisiaj jest dzień kropki"...
   Życzę sobie abym za rok też mogła przyjść do nich by wspólnie po świętować ten Dzień Kropki, tylko z jedna różnica - już bez plastiku na buzi buzi. I koniec kropka.

Zmiany w korzystaniu z biblioteki szkolnej

Drodzy Czytelnicy,
Już blisko 2 tygodnie odnajdujemy się w nowej wrześniowo pokoronowanej niezmiennie rzeczywistości i pomimo, że większość
zadań Biblioteki dotyczyła w tym czasie akcji podręcznikowej, to mamy już swoje doświadczenia także w funkcjonowaniu z Wami

w nowym budynku. Poniżej kilka zapewne dla wszystkich zrozumiałych i oczywistych zmian w korzystaniu
z naszej Biblioteki o przestrzeganie których prosimy w trosce o wspólne bezpieczeństwo >>>
Godziny otwarcia pozostają bez zmian.
Do zobaczenia w Bibliotece.
P.S. Nadal czekamy na jeszcze całkiem pokaźną porcję podręczników, więc jak już dotrą, to
znów chwilowo im właśnie będzie trzeba poświęcić nieco czasu.
Wasza Czytelnicza wyrozumiałość w tej przestrzeni zatem mile widziana.

A może by tak... pograć z książką?

Co byście powiedzieli moi drodzy Czytelnicy, gdybym zaproponowała Wam dzisiaj coś innego...?

Ale jak zawsze absolutnie wartego Waszego zainteresowania - to gwarantuję!

Co to takiego? Mianowicie gra książkowa. Osadzona w realnym świecie lekko w czasie już minionym, ma dodatkowe walory historyczne, ale przede wszystkim pozwala czytelnikowi niejako przenieść sie w czasie i znaleźć w centrum tamtych wydarzeń.

Mało tego, pozwala też decydować o kolejności wydarzeń!

"W pałacu w Wilanowie szykuje się wielka uczta: król Jan III Sobieski obchodzi imieniny. Ale zamiast się cieszyć, rozpacza! Jego ulubienica – oswojona wydra – zniknęła bez śladu. Pomóż królowi ją odnaleźć! Dołącz do czwórki młodych detektywów i pokieruj śledztwem. Czy zdołasz rozwiązać zagadkę, nim zjadą się imieninowi goście?

„Gdzie jest wydra?” to pasjonująca książkowa gra osadzona w czasach króla Jana III Sobieskiego. Jej fabuła została zainspirowana autentyczną historią słynnej oswojonej wydry, znanej z pamiętników Jana Chryzostoma Paska. Interaktywna opowieść wciąga, bawi i w atrakcyjny sposób przekazuje dzieciom wiedzę o królewskiej rezydencji w Wilanowie, jej mieszkańcach i gościach oraz ich zwyczajach."

Książka ta została wydana we współpracy z Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Źródło zdjęć i cytatu: