Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Biblioteka

"Jak nie czytam, jak czytam" - spojrzenie z sentymentem na zeszłoroczny czerwiec

     

Nie da się ukryć, że aktualny przedwakacyjny czerwiec jest zgoła inny od tego, który przeżywaliśmy w ubiegłym roku. Pełna jednak nadziei na przyszłość i na perspektywę jeszcze wielu wspólnie zorganizowanych akcji, chciałam przypomnieć Wam, jak wiele radości przyniósł nam wtedy udział w ogólnopolskim projekcie "Jak nie czytam, jak czytam". Głównym celem tej akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś zdecydowanie przyjemnym. W przypadku naszych czytelników, nie mam co do tego żadnych wątpliwości.


Bywają i momenty ciężkie...

Kochani...

Każdy z nas niestety wie o tym, że nie zawsze mamy wpływ na to jakimi kolorami ubarwione jest nasze życie...

Mało tego – nie zawsze mamy wpływ nawet na to życie... na jego przebieg i niestety czasem przedwczesny kres...

Dzisiejszy dzień absolutnie skłania ku refleksji i każdy, kto mieszka na terenie naszej gminy a i nie tylko - niestety doskonale wie dlaczego...

Dzisiaj jest nam tak po ludzku przykro, zwłaszcza, że mamy w pamięci tyle rozdawanych wokół uśmiechów, tyle życzliwych gestów....

Pozostaje podziękować za dokonane dobro i życzyć, aby "tam" kiedyś było już tylko ogromne  i bezkresne DOBRO właśnie...

Zostawiam Was z książką, która takich trudnych tematów właśnie dotyka. Daje pretekst do rozmowy z dziećmi o tym co ciężkie, ale nieuniknione. W bardzo wzruszający sposób przedstawia to jak można przepięknie swoje życie wykorzystać...

"Niełatwo jest rozmawiać z dzieckiem o śmierci. 

Chcemy, żeby jak najdłużej cieszyło się beztroską, żeby żyło pełnią życia. Nie chcemy serwować mu przygnębiających i smutnych tematów.

Ale temat śmierci prędzej czy później się pojawi, to naturalna kolej rzeczy, a my nie możemy przecież trzymać dziecka pod kloszem wiecznej beztroski.

A może udałoby się przedstawić śmierć w sposób łagodny i delikatny?

Śmierć, jako naturalne następstwo szczęśliwego życia?"

 

Źródło zdjęć i cytatu:

http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2014/08/w-pogoni-za-zyciem.html?m=1

   

Sztuka macierzyństwa

       

Kochani Czytelnicy, a zwłaszcza wszystkie MAMY...
Nie robiłam tego tutaj nigdy wcześniej, ale w przypadku tej niezwykłej książki zostawię Wam opis, którym opatrzono ją na stronie wydawnictwa, bo to idealna kwintesencja jej zawartości.
Od siebie dodam tylko tyle, że to połączenie pięknych ilustracji i wzruszających tekstów traktujących o najważniejszych wartościach, czyni z książki "Mama" prawdziwy przejaw sztuki.
No właśnie.... a czyż całej "instytucji" macierzyństwa nie można nazwać... sztuką?
"Mama. Słowo niezwykłe. Wyjątkowe, a zarazem uniwersalne. Jedno słowo, które potrafi wyrazić miłość, czułość, troskę, radość, nadzieję - ale czasem też nieobecność i tęsknotę. Quentin Gréban stworzył wspaniałą kolekcję portretów matek z różnych epok i stron świata, a Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami. Znajdziemy wśród nich wzruszające obrazy dzieciństwa, urocze opowiastki o dziecięcych całusach czy niechęci do brokułów, ale także refleksje mamy dorastającej córki, zmęczenie rodzicielskimi obowiązkami czy obawy samotnej matki. Wszystkie odcienie macierzyństwa w zachwycającej formie graficznej – wyjątkowy prezent dla każdej obecnej i przyszłej mamy."
Źródło cytatu i zdjęć: https://www.mediarodzina.pl/produkt/mama/


Pachnące podpłomykowe wspomnienia

   Pamiętacie nasze podpłomykowe warsztaty z panią Basią Ciszewską...? A chcielibyście wiedzieć czy pani Basia również je pamięta i jakie miała wrażenia po spotkaniu z Wami?

Dzisiaj mam dla Was kilka powarsztatowych wspomnień prosto od niej:

"Witam Was serdecznie bibbiotekofani.

Często wracam myślami do warsztatów, które miałam przyjemność prowadzić w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Kamieniu. Od pani Magdaleny Tomasiak dowiedziałam się, że jest sala, są warunki, a co najważniejsze są chętni, aby pogłębić swoją wiedzę na temat każdemu bliski czyli... jedzenie. Obecnie bowiem nie znam żadnego człowieka, który nie musi jeść, aby żyć. ;) 

Dobrze jest więc wiedzieć co się je i skąd pochodzą składniki naszych ulubionych potraw. 

„Podpłomyk - pradziadek pizzy” - taki temat miały warsztaty prowadzone w Izbie Wolnica. Trochę się bałam jak sobie poradzę, ale pani Madzia nasza Sowa wsparła całe przedsięwzięcie świetnymi książkami i swoją wiedzą.

    

W norweskim klimacie - propozycje książkowe

       

   Bardzo się cieszę, że norweskie tematy tak przypadły Wam do gustu. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się jeszcze więcej o tym,
o czym opowiadała Gosia Dvorakova i o innych ciekawostkach związanych z Norwegią.... poniżej garść czytelniczych inspiracji.

Lista publikacji z galerii:

Mapy, których nie masz - Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Po ciemku, czyli Co się dzieje w nocy - Monika Utnik-Strugała

Ratujmy zwierzęta - Jess French, James Gilleard

Statki : sprawdźcie sami... - tekst Conrad Mason

Galeria dzikich zwierząt : północ - Dieter Braun

Kto, gdzie, kiedy : ponad 130 okienek i mnóstwo ciekawostek - tekst James Maclaine.