Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Biblioteka

Polecenia literatury inspirowane Europejskim Dniem Kontroli Prędkości

     

   Niezależnie od formy pracy bibliotekarza, czy zdalnie czy osobiście - ilość pytań o polecenia książkowe (ku mojej radości) niezmienna. Delikatnie inspirując się obchodzonym dziś Europejskim Dniem Kontroli Prędkości pokuszam się zatem o małą książkową dla Was inspirację. "Top Car" to historia dla małych i dużych. Tak naprawdę to nie wiem dla których może być bardziej pouczająca, na każdym etapie życia bowiem można odnieść do swoich doświadczeń zawarte w niej przesłanie. Co prawda za przekroczenie prędkości Marcelowi (główny bohater) mandat nie grozi - no chyba że prędkości dążenia do realizacji swoich kolejnych celów... tylko czy rzeczywiście wartych takiego poświęcenia...? No właśnie....

Książka skłania do refleksji nad sensem gonitwy za posiadaniem coraz to nowych rzeczy.

Warto :)

Tutaj dokładniejsze informacje


Dzień Ziemi inspirowany Literaturą

   Wiemy doskonale, że Ziemia jest domem nas wszystkich i w niewiarygodnie dużym stopniu to właśnie od nas zależy, jak będzie się czuła, nie tylko dzisiaj - w dniu swojego święta - ale każdego innego dnia również. Nikogo przekonywać nie trzeba, że dzięki pracy z odpowiednią książką, można w bardzo skuteczny sposób zaprzyjaźnić dzieci z tą tematyką. Zapraszamy do oglądania poniższych książkowych propozycji, tytuły i autorzy są widoczni, ale w razie pytań Biblioteka służy pomocą. 

        

Odwiedziny czytelnicze u Bartusia :)

       

Z tęsknoty za swoimi czytelnikami Biblioteka Szkoły Podstawowej w Kamieniu postanowiła... "poodwiedzać" ich w domach. Pierwszy o swoich ulubionych książkach opowiedział i swoją domową biblioteczkę pokazał Bartuś. Bartuś to wręcz książkowy przykład tego, że miłość do literatury można odziedziczyć po rodzicach, w tym wypadku zwłaszcza po Mamie. Jego ulubione książki to takie z dwóch serii: pierwsza, której bohaterem jest pewien Karolek (niekoniecznie grzeczny), a druga, to książki autora, do którego zawsze ustawia się jedna z najdłuższych kolejek po autograf na Targach Książki - Andrzeja Maleszki. Pierwszą lubi za to, że książki opowiadające o przygodach Karolka potrafią rozbawić do łez 
i   małego i dużego, natomiast druga - seria o Magicznym Drzewie – pozwala niesamowicie rozwijać wyobraźnię.
 Bartuś równie chętnie czyta książki o innym małym chłopcu, zapewne doskonale czytelnikom znanym - Mikołajku.


Harcerskie klimaty w Bibliotece

    "Pani Madziu, takie środy to mogłyby być codziennie! Było tak super!" - kiedy bibliotekarskie uszy słyszą coś takiego, a w tym samym czasie oczy widzą piękny uśmiech na buzi (taki z serii "od ucha do ucha"), to w myślach pojawia się jasne i wyraźne słowo... WARTO!
    W ostatnim tygodniu biblioteczna warsztatowa tym razem harcerska środa w Kamieniu, nie była tylko w środę, ale miała swoją kontynuację w piątek. Druh Szymon (Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego pwd. Szymon Krzanik) oraz druhna Alina Romańska zdecydowanie znają się na rzeczy i wiedzą jak to zrobić, aby po spotkaniu z nimi, od razu pojawiły się w dzieciach chęci dołączenia do harcerstwa. 
     

„Magia zdjęć i… jaskiń”

             Kinga Kurlit-Heller – to osoba, której idee regionalizmu nie są obce. Autorka bloga „Zdjęcia i spacery po Rybnej” , inicjatorka wielu akcji społecznych mających na celu docenienie piękna naszych „małych ojczyzn” była gościem kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Szkolną w Kamieniu.
   Jedną z pasji pani Kingi są jaskinie i to opowieści o nich wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników. Mało kto wiedział bowiem, że na terenie naszej gminy znajduje się 12 jaskiń z czego aż 11 jest w samej Rybnej. Dzieci dopytywały o to, w jaki sposób zostały odkryte, jakie zwierzęta je zamieszkują oraz co powinien mieć w wyposażeniu ten, kto zdecyduje się do nich wybrać.
   Opowieści uzupełniały liczne zdjęcia wykonane przez panią Kingę podczas wypraw do jaskiń, w których brała udział. Dodatkową atrakcją była prezentacja jej zbioru kamieni – agatów. 
   Na warsztatach zaprezentowano także książki związane z tematem, zachęcające do odkrywania wyjątkowych miejsc w swojej bliższej i dalszej okolicy, a tym samym spędzania jak najwięcej czasu wśród otaczającej nas przyrody.
Twórczym deserem tego spotkania, było skorzystanie z kolejnej pasji pani Kingi tj. fotografowania i wykonanie dzieciom stylizowanych zdjęć 
z książkami.