Czernichów z historią w tle

28 września nasze uczennice, Olga, Emilka i Anastazja wzięły udział w Gminnej Grze Terenowej "Czernichów z historią w tle" zorganizowanej przez Szkołę Podstawową w Czernichowie. Dziewczyny świetnie się bawiły i doskonale poradziły sobie z zadaniami chociaż były najmłodszą drużyną.

Brawo!  👏👏👏

Europejski Dzień Języków 2022

Europejski Dzień Języków świętowany jest w całej Europie dnia 26 września (od 2001 r.). Jak co roku od wielu lat, nasza szkoła aktywnie włącza się w  jego obchody. Realizując założone cele, poznajemy różnorodność językową naszego kontynentu. Przyglądamy się z  bliska różnym językom. Zarówno  tym spokrewnionym z naszym językiem ojczystym, jak  i tym bardzo odmiennym i mało rozpowszechnionym.

Tym razem wszelkie działania prowadzone były w klasach, na lekcjach języków obcych lub  geografii. Uczyliśmy się prostych wyrażeń w językach obcych, w szczególności tych, które obowiązują w szkołach, z którymi realizujemy wspólne projekty międzynarodowe, w  tym wymiany uczniów. Skorzystaliśmy też z pomocy naszych uczennic z Ukrainy, by  poznać brzmienie i pisownię paru słów z języka sąsiadów. Były piosenki, grupowe projekty, quizy i  zagadki, a najmłodsi zapoznali się z odgłosami zwierząt, które w innych językach czasem brzmią (i wyglądają w zapisie) zupełnie inaczej.

Teatrzyk kamishibai na lekcji języka polskiego

Teatrzyk kamishibai na lekcji języka polskiego? Dlaczego nie!
Jak „ugryźć” Mickiewicza? Jak przekazać treść jego jakże wspaniałych ale niełatwych utworów? Jak zachęcić młode pokolenie do poznawania jego twórczości? To niekończący się ciąg pytań. A może… tak:
Na lekcji języka polskiego w klasie V poruszaliśmy bardzo ważny temat prawdziwej przyjaźni w oparciu o utwór „Przyjaciele” Adama Mickiewicza. I… powstał teatrzyk kamishibai. Zaprosiliśmy eksperta w tej dziedzinie, naszą panią Madzię z biblioteki, która przybliżyła nam jego historię a potem…ochoczo zabraliśmy się do roboty. I oto efekty naszej pracy.

Mecz towarzyski z Wisłą Kraków

W piątek, 16 września, szkolna drużyna koszykówki dziewcząt z Kamienia rozegrała mecz towarzyski z rówieśniczkami z Wisły Kraków. Po pasjonującym meczu i ogromnych emocjach do ostatnich sekund zwyciężamy 38 - 36. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i możliwość sprawdzenia się z groźnym przeciwnikiem.

Drużyna w składzie: Lena Ziemińska, Marlena Świerczyńska, Amelia Wyka, Jagoda Cybulska, Maja Turaczyk, Wiktoria Tałach, Olga Ziemińska,  Emilia Kurzańska, Maja Wołek, Emilia Kutermak, Maria Freń.

Dziękujemy za doping absolwentkom i uczennicom ósmej klasy.
Brawo Drużyna:)

Apel upamiętniający wydarzenia września 1939

15 września w naszej szkole odbył się apel upamiętniający wydarzenia września 1939 roku, kiedy 1 IX Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, a 17 nastąpiła agresja ZSRR.

Narracja połączona z poezją i nagraniami z lat II wojny światowej przypomniała czas grozy i pogardy. Oby nigdy więcej nie powtórzył się taki scenariusz.