Muzeum Auschwitz-Birkenau

W czwartek 8 października uczniowie kl. VIII przeżyli szczególną lekcję historii. W tym dniu odwiedzili
Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Oto, co sami o tym mówią:

„Auschwitz wywarło na mnie ogromne wrażenie.”

(…) to był istny horror! Nie da się pojąć jak wyglądało życie ludzi, którzy tam trafili.”

„To jest niepojęte ile ludzie (…) musieli przeżyć.”

„To, co czułem w Auschwitz, nie da się opisać, ale wiem, że takiego widoku nie da się zapomnieć”.

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020

Tradycje obchodów tego dnia sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Od 2008 r. obchodzimy
w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać.
Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.
   Tak właśnie zdecydowaliśmy się i my i przez cały październik sukcesywnie będziemy serwować swoim czytelnikom wiele czytelniczych atrakcji. Zachęcamy do śledzenia aktualności w zakładce Biblioteka oraz na profilu na Facebooku, a przede wszystkim do odwiedzania naszej Biblioteki stacjonarnie w szczególności w tym rozpoczynającym się dzisiaj październiku.

Narodowe Czytanie 2020

Z cyklu wrześniowych szkolno- czytelniczych wspominek, nie sposób nie wymienić udziału w 9 odsłonie Narodowego Czytania, którego bohaterką w tym roku była „Balladyna”. Uczniowie przeprowadzali stolikowe próby, wcielali się w role bohaterów "Balladyny" i dyskutowali
na ich temat.

P.S. Rękopis „Balladyny” znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl .

Wrzesień '39

Wrzesień to szczególny miesiąc, jeśli chodzi o wydarzenia historyczne, szczególnie te, związane z wybuchem II wojny światowej.
1 września 1939 r. nasz kraj zaatakowała III Rzesza, a 17 września nastąpiła agresja ZSRR. Polska, choć dzielnie się broniła, nie miała szans na zwycięstwo.
27 września 1939 r. zostało założone Polskie Państwo Podziemne, które odegrało olbrzymią rolę podczas
II wojny światowej. W tym roku szkolnym pamięć o wrześniu '39 uczciliśmy małą wystawą materiałów dotyczących wspomnianych wydarzeń.

Europejski Dzień Języków

26 września to Europejski Dzień Języków, święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, mające na celu promowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz  idei uczenia się języków przez całe życie. W ramach przygotowań do tego dnia uczniowie klasy VI zrealizowali wspólnie z rówieśnikami z 23 krajów projekt eTwinning „Let's celebrate the European Day of Languages together”. Jednym z rezultatów tego przedsięwzięcia są wiadomości od kolegów z zaprzyjaźnionych szkół, napisane w ich językach narodowych oraz języku angielskim. Można je przeczytać na szkolnych korytarzach. Uczestnicy projektu dowiedzieli się również, jak przywitać się nie tylko po angielsku i niemiecku, ale i grecku, fińsku, czy litewsku. A czy Wy potraficie powiedzieć „cześć” w innych językach? Zapraszamy do gry: https://wordwall.net/play/4621/225/217.