Harcerskie klimaty w Bibliotece

"Pani Madziu, takie środy to mogłyby być codziennie! Było tak super!" - kiedy bibliotekarskie uszy słyszą coś takiego, a w tym samym czasie oczy widzą piękny uśmiech na buzi (taki z serii "od ucha do ucha"), to w myślach pojawia się jasne i wyraźne słowo... WARTO!
    W ostatnim tygodniu biblioteczna warsztatowa tym razem harcerska środa w Kamieniu, nie była tylko w środę, ale miała swoją kontynuację w piątek. Druh Szymon (Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego pwd. Szymon Krzanik) oraz druhna Alina Romańska zdecydowanie znają się na rzeczy i wiedzą jak to zrobić, aby po spotkaniu z nimi, od razu pojawiły się w dzieciach chęci dołączenia do harcerstwa.

„Magia zdjęć i… jaskiń”

Kinga Kurlit-Heller – to osoba, której idee regionalizmu nie są obce. Autorka bloga „Zdjęcia i spacery po Rybnej” , inicjatorka wielu akcji społecznych mających na celu docenienie piękna naszych „małych ojczyzn” była gościem kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Szkolną w Kamieniu.
   Jedną z pasji pani Kingi są jaskinie i to opowieści o nich wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników. Mało kto wiedział bowiem, że na terenie naszej gminy znajduje się 12 jaskiń z czego aż 11 jest w samej Rybnej. Dzieci dopytywały o to, w jaki sposób zostały odkryte, jakie zwierzęta je zamieszkują oraz co powinien mieć w wyposażeniu ten, kto zdecyduje się do nich wybrać.
   Opowieści uzupełniały liczne zdjęcia wykonane przez panią Kingę podczas wypraw do jaskiń, w których brała udział. Dodatkową atrakcją była prezentacja jej zbioru kamieni – agatów.
   Na warsztatach zaprezentowano także książki związane z tematem, zachęcające do odkrywania wyjątkowych miejsc w swojej bliższej i dalszej okolicy, a tym samym spędzania jak najwięcej czasu wśród otaczającej nas przyrody.
Twórczym deserem tego spotkania, było skorzystanie z kolejnej pasji pani Kingi tj. fotografowania i wykonanie dzieciom stylizowanych zdjęć
z książkami.

"Podaruj wiersz"

Biblioteka wzięła udział w akcji „Podaruj wiersz” - ogólnopolskiej akcji społecznej zorganizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, mającej na celu ofiarowanie innym odręcznie przepisanych wybranych wierszy na specjalnej papeterii. Gest ofiarowania słów poezji może nieść pociechę i być formą życzliwej współobecności. Uczniowie z naszej Szkoły, głownie z klas: 6, 7 i 8 przepisali wiersze, które potem przekazane zostały dla podopiecznych Domu Seniora w Alwerni.

Najbardziej Niezwykłe Domki Świata

„Przepis na domek. Składniki: 1 lub więcej sławnych architektów, 1 wolne miejsce, 1 garść świeżych pomysłów, 3 do 4 fur pieniędzy. Wszystko wymieszać, wstrząsnąć i odstawić na 5 miesięcy. Gotowy domek podawać z mieszkańcami.” Taki właśnie przepis można znaleźć na okładce książki „D.O.M.E.K” (Wydawnictwo Dwie Siostry), która stała się inspiracją do wczorajszych warsztatów w naszej Bibliotece.
Uczestnikom warsztatów w podróży po kolejnych kartach książki towarzyszyły tajemnicze przedmioty znajdujące się w książkowym domku tajemnic.

"Podpłomyk - pradziadek pizzy"

A może by tak zwolnić w mocno zabieganym świecie, ugryźć nieco tradycji i rozsmakować się w życiu...?
To właśnie miało miejsce na kolejnych warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Kamieniu.
Dzięki Basi i Mariuszowi (z Bożybar - Foodtrack z przesłaniem) uczestnicy poznali historię tradycyjnego podpłomyka, a z okazji nadchodzących świąt Dnia Babci i Dziadka, mieli dodatkowo możliwość zrobienia swoich własnych podpłomyków, by następnie podarować je w formie prezentu. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość wypieczenia podpłomyków w foodtracku, który specjalnie na tę okazję zaparkował pod szkolą.
Zwrócenie uwagi na pojęcie dziedzictwa kulturowego jest niezmiernie ważne.
Podczas warsztatów dzieci przekonały się, że tak samo jak każde z nich ma swoich przodków, tak i ulubione potrawy również ich posiadają.
Informacje o tym, a zwłaszcza o tradycyjnych regionalnych przysmakach, można czerpać m.in. z książek, których prezentacja jak zawsze stanowiła bardzo istotną cześć spotkania. Niezwykle ważne są także rozmowy z rodzicami i dziadkami, którzy bardzo często są nieocenioną skarbnicą wiedzy.
To właśnie do takich rozmów o tradycji, zostali zainspirowani uczestnicy, a podpłomyk miał się stać ku temu pretekstem.