„Magia zdjęć i… jaskiń”

Kinga Kurlit-Heller – to osoba, której idee regionalizmu nie są obce. Autorka bloga „Zdjęcia i spacery po Rybnej” , inicjatorka wielu akcji społecznych mających na celu docenienie piękna naszych „małych ojczyzn” była gościem kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Szkolną w Kamieniu.
   Jedną z pasji pani Kingi są jaskinie i to opowieści o nich wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników. Mało kto wiedział bowiem, że na terenie naszej gminy znajduje się 12 jaskiń z czego aż 11 jest w samej Rybnej. Dzieci dopytywały o to, w jaki sposób zostały odkryte, jakie zwierzęta je zamieszkują oraz co powinien mieć w wyposażeniu ten, kto zdecyduje się do nich wybrać.
   Opowieści uzupełniały liczne zdjęcia wykonane przez panią Kingę podczas wypraw do jaskiń, w których brała udział. Dodatkową atrakcją była prezentacja jej zbioru kamieni – agatów.
   Na warsztatach zaprezentowano także książki związane z tematem, zachęcające do odkrywania wyjątkowych miejsc w swojej bliższej i dalszej okolicy, a tym samym spędzania jak najwięcej czasu wśród otaczającej nas przyrody.
Twórczym deserem tego spotkania, było skorzystanie z kolejnej pasji pani Kingi tj. fotografowania i wykonanie dzieciom stylizowanych zdjęć
z książkami.

"Podaruj wiersz"

Biblioteka wzięła udział w akcji „Podaruj wiersz” - ogólnopolskiej akcji społecznej zorganizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, mającej na celu ofiarowanie innym odręcznie przepisanych wybranych wierszy na specjalnej papeterii. Gest ofiarowania słów poezji może nieść pociechę i być formą życzliwej współobecności. Uczniowie z naszej Szkoły, głownie z klas: 6, 7 i 8 przepisali wiersze, które potem przekazane zostały dla podopiecznych Domu Seniora w Alwerni.

Najbardziej Niezwykłe Domki Świata

„Przepis na domek. Składniki: 1 lub więcej sławnych architektów, 1 wolne miejsce, 1 garść świeżych pomysłów, 3 do 4 fur pieniędzy. Wszystko wymieszać, wstrząsnąć i odstawić na 5 miesięcy. Gotowy domek podawać z mieszkańcami.” Taki właśnie przepis można znaleźć na okładce książki „D.O.M.E.K” (Wydawnictwo Dwie Siostry), która stała się inspiracją do wczorajszych warsztatów w naszej Bibliotece.
Uczestnikom warsztatów w podróży po kolejnych kartach książki towarzyszyły tajemnicze przedmioty znajdujące się w książkowym domku tajemnic.

"Podpłomyk - pradziadek pizzy"

A może by tak zwolnić w mocno zabieganym świecie, ugryźć nieco tradycji i rozsmakować się w życiu...?
To właśnie miało miejsce na kolejnych warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Kamieniu.
Dzięki Basi i Mariuszowi (z Bożybar - Foodtrack z przesłaniem) uczestnicy poznali historię tradycyjnego podpłomyka, a z okazji nadchodzących świąt Dnia Babci i Dziadka, mieli dodatkowo możliwość zrobienia swoich własnych podpłomyków, by następnie podarować je w formie prezentu. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość wypieczenia podpłomyków w foodtracku, który specjalnie na tę okazję zaparkował pod szkolą.
Zwrócenie uwagi na pojęcie dziedzictwa kulturowego jest niezmiernie ważne.
Podczas warsztatów dzieci przekonały się, że tak samo jak każde z nich ma swoich przodków, tak i ulubione potrawy również ich posiadają.
Informacje o tym, a zwłaszcza o tradycyjnych regionalnych przysmakach, można czerpać m.in. z książek, których prezentacja jak zawsze stanowiła bardzo istotną cześć spotkania. Niezwykle ważne są także rozmowy z rodzicami i dziadkami, którzy bardzo często są nieocenioną skarbnicą wiedzy.
To właśnie do takich rozmów o tradycji, zostali zainspirowani uczestnicy, a podpłomyk miał się stać ku temu pretekstem.

(NIE)zwykłe książki pop-up

Tematem kolejnego czytelniczo -twórczego spotkania w Bibliotece w Kamieniu były (NIE)zwykłe książki. Z pozoru bowiem zwyczajne, ale już po otwarciu, już od pierwszej strony, absolutnie zdumiewające swoją NIEzwykłością. W niektórych kartki pachniały czekoladą, inne pozwalały po sobie malować i mieszać kolory palcem (który cały czas pozostawał czysty), jeszcze inne zapraszały by zajrzeć przez lupę wgłąb ludzkiego ciała. Szczególną sympatię u czytelników wzbudziły książki rozkładanki czyli tzw. pop-up, z których po otwarciu wyskakiwał kolorowy potwór, tętniący życiem las, deszczowa chmura, talia kart albo wypływał ogromny wieloryb. Książki tego typu, dzięki swojej formie pozwalają oglądającemu niemalże fizycznie doświadczyć przedstawionego tam świata. Najlepszym potwierdzeniem tych słów była ogromna radość na twarzach oglądających je dzieci. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne warsztaty w już w styczniu.