Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Biblioteka

Zmiany w korzystaniu z biblioteki szkolnej

Drodzy Czytelnicy,
Już blisko 2 tygodnie odnajdujemy się w nowej wrześniowo pokoronowanej niezmiennie rzeczywistości i pomimo, że większość
zadań Biblioteki dotyczyła w tym czasie akcji podręcznikowej, to mamy już swoje doświadczenia także w funkcjonowaniu z Wami 

w nowym budynku. Poniżej kilka zapewne dla wszystkich zrozumiałych i oczywistych zmian w korzystaniu 
z naszej Biblioteki o przestrzeganie których prosimy w trosce o wspólne bezpieczeństwo >>>
Godziny otwarcia pozostają bez zmian.
Do zobaczenia w Bibliotece.
P.S. Nadal czekamy na jeszcze całkiem pokaźną porcję podręczników, więc jak już dotrą, to 
znów chwilowo im właśnie będzie trzeba poświęcić nieco czasu. 
Wasza Czytelnicza wyrozumiałość w tej przestrzeni zatem mile widziana.
     

A może by tak... pograć z książką?

   

Co byście powiedzieli moi drodzy Czytelnicy, gdybym zaproponowała Wam dzisiaj coś innego...?

Ale jak zawsze absolutnie wartego Waszego zainteresowania - to gwarantuję!

Co to takiego? Mianowicie gra książkowa. Osadzona w realnym świecie lekko w czasie już minionym, ma dodatkowe walory historyczne, ale przede wszystkim pozwala czytelnikowi niejako przenieść sie w czasie i znaleźć w centrum tamtych wydarzeń. 

Mało tego, pozwala też decydować o kolejności wydarzeń! 

"W pałacu w Wilanowie szykuje się wielka uczta: król Jan III Sobieski obchodzi imieniny. Ale zamiast się cieszyć, rozpacza! Jego ulubienica – oswojona wydra – zniknęła bez śladu. Pomóż królowi ją odnaleźć! Dołącz do czwórki młodych detektywów i pokieruj śledztwem. Czy zdołasz rozwiązać zagadkę, nim zjadą się imieninowi goście?

„Gdzie jest wydra?” to pasjonująca książkowa gra osadzona w czasach króla Jana III Sobieskiego. Jej fabuła została zainspirowana autentyczną historią słynnej oswojonej wydry, znanej z pamiętników Jana Chryzostoma Paska. Interaktywna opowieść wciąga, bawi i w atrakcyjny sposób przekazuje dzieciom wiedzę o królewskiej rezydencji w Wilanowie, jej mieszkańcach i gościach oraz ich zwyczajach."

Książka ta została wydana we współpracy z Muzeum Pałacu w Wilanowie.


Źródło zdjęć i cytatu:
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-gdzie_jest_wydra.html?psearch[prodkey]=Gdzie%20jest%20wydra?


"Puk! puk!" - popis architektury książki

Są takie książki, o których nie wyobrażam sobie tutaj Wam nie wspomnieć...

Jedną z nich jest absolutnie nietypowa w swojej formie książka pt. "Puk! puk!".

Za każdym razem jak tylko o niej pomyślę, to od razu przypominają mi się zdumione miny na twarzach oglądających ją dzieci, to taki widok z serii tych zawodowo bezcennych.

To zadziwiający popis architektury książki.

Ważne by w podróży przez kolejne części tej książki mieć w pobliżu coś, co będzie dawało odgłos kiedy nasze palce będą robić tytułowe "puk puk" chcąc zajrzeć do każdych kolejnych drzwi...

„"Gdzie mój miś?” – pyta mała dziewczynka po powrocie ze szkoły. Ale misia nigdzie nie ma… Pomóżcie jej w poszukiwaniach! Rozkładajcie strony, pukajcie do drzwi sąsiadów, wchodźcie na coraz wyższe piętra. Na każdym czeka na was wiele niespodzianek!

Książka ma nietypową formę pomysłowo ponacinanego arkusza, który po złożeniu przybiera kształt pudełka. Rozkładając kolejne strony, dziecko wznosi kolejne piętra budynku, po którym porusza się bohaterka. W ten sposób urocza opowieść o dziecięcych poszukiwaniach rozwija się, dosłownie i w przenośni, w zaskakującą przestrzenną przygodę."

 

 Ilustracje: Kaori Takahashi

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

źródło zdjęć i cytatu:

https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-puk_puk.html
    

"Jak nie czytam, jak czytam" - spojrzenie z sentymentem na zeszłoroczny czerwiec

     

Nie da się ukryć, że aktualny przedwakacyjny czerwiec jest zgoła inny od tego, który przeżywaliśmy w ubiegłym roku. Pełna jednak nadziei na przyszłość i na perspektywę jeszcze wielu wspólnie zorganizowanych akcji, chciałam przypomnieć Wam, jak wiele radości przyniósł nam wtedy udział w ogólnopolskim projekcie "Jak nie czytam, jak czytam". Głównym celem tej akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś zdecydowanie przyjemnym. W przypadku naszych czytelników, nie mam co do tego żadnych wątpliwości.


Bywają i momenty ciężkie...

Kochani...

Każdy z nas niestety wie o tym, że nie zawsze mamy wpływ na to jakimi kolorami ubarwione jest nasze życie...

Mało tego – nie zawsze mamy wpływ nawet na to życie... na jego przebieg i niestety czasem przedwczesny kres...

Dzisiejszy dzień absolutnie skłania ku refleksji i każdy, kto mieszka na terenie naszej gminy a i nie tylko - niestety doskonale wie dlaczego...

Dzisiaj jest nam tak po ludzku przykro, zwłaszcza, że mamy w pamięci tyle rozdawanych wokół uśmiechów, tyle życzliwych gestów....

Pozostaje podziękować za dokonane dobro i życzyć, aby "tam" kiedyś było już tylko ogromne  i bezkresne DOBRO właśnie...

Zostawiam Was z książką, która takich trudnych tematów właśnie dotyka. Daje pretekst do rozmowy z dziećmi o tym co ciężkie, ale nieuniknione. W bardzo wzruszający sposób przedstawia to jak można przepięknie swoje życie wykorzystać...

"Niełatwo jest rozmawiać z dzieckiem o śmierci. 

Chcemy, żeby jak najdłużej cieszyło się beztroską, żeby żyło pełnią życia. Nie chcemy serwować mu przygnębiających i smutnych tematów.

Ale temat śmierci prędzej czy później się pojawi, to naturalna kolej rzeczy, a my nie możemy przecież trzymać dziecka pod kloszem wiecznej beztroski.

A może udałoby się przedstawić śmierć w sposób łagodny i delikatny?

Śmierć, jako naturalne następstwo szczęśliwego życia?"

 

Źródło zdjęć i cytatu:

http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2014/08/w-pogoni-za-zyciem.html?m=1