Wyślij pączka do Afryki 2019

Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w akcji organizowanej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.
Na kiermaszu „Pączkujemy dla Afryki” sprzedawane były świeże pączki usmażone własnoręcznie przez uczniów klasy Vb i część uczniów klasy III gimnazjum,  oraz  dostarczone przez rodziców i nauczycieli.  Zainteresowanie wypiekami  było wielkie a akcja zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy 490,00zł !!! Warto nadmienić, iż za równowartość dwóch złotych w Afryce można wyżywić dziecko przez dwa dni. Pieniądze zostaną przekazane Fundacji Kapucyni i Misje, która ma na celu pozyskanie środków na projekty realizowane w RŚA i Czadzie
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję bo przecież…pomaganie jest niezwykle proste i daje nam wiele radości.

Odwiedziny Żaczka

W piątek, 22 lutego 2019 roku, uczniowie klasy drugiej gościli  w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w  Rusocicach, którą odwiedził Żaczek. Drugoklasiści   z dużym zainteresowaniem oglądali  mini – przedstawienie teatralne i aktywnie uczestniczyli w warsztatach ”Tajemna Księga” .Celem zajęć było zapoznanie uczniów z faktami i legendami związanymi z najstarszą polska uczelnią - Uniwersytetem Jagiellońskim oraz historią powstawania pierwszych  książek. Zdobyte informacje na pewno pomogą uczniom podczas tworzenia „Ksiąg – Skarbnicy Wiedzy”,  jako prac konkursowych „Żaczka”.

Zaczarowany świat nauki - papier

5 lutego świetliczaki przeprowadziły doświadczenia z użyciem papieru w ramach innowacji "Zaczarowany świat nauki".

Zabawa karnawałowa

W czwartek 14 lutego w godz. od 14.00 do godz. 20.00 w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkich uczniów. Dzięki pomocy nauczycieli i uczniów gimnazjum salę przyozdobiły różnokolorowe balony i serpentyny. Na niej tańczyli: księżniczki, czarodziejki, wojownicy, bohaterowie kreskówek, rycerze, piłkarze, strażacy. Szkolną zabawę prowadził animator PIKO, który od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewał dzieci do wspólnej zabawy, gier, korowodów i tańców. Dodatkową atrakcją były bańki mydlane i piana. W czasie przerw dzieci miały czas na poczęstunek, który przygotowała Rada Rodziców. Chociaż wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i humor wszystkim dopisywał, to o godzinie 20.00 zabawy nastał kres.
   Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

20 lutego w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO dla podkreślenia różnorodności językowej świata i zwrócenia uwagi na konieczność ochrony dziedzictwa językowego narażonego na zapożyczenia. Uczniowie z klasy VII, VIII i III gimnazjum uczestniczyli w warsztatach "Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych" - język opisu przyrody w "Panu Tadeuszu". Warsztaty te zostały przygotowane i poprowadzone przez panią Monikę Ziółkowską - studentkę IV roku filologii polskiej UJ, w ramach zorganizowanego przez uczelnię Miesiąca Języka Ojczystego. Klasy IV - VI zmagały się z lekturami obowiązkowymi. Uczniowie podzieleni na grupy mieli wykonać plakat, lapbook lub makietę zgodnie z dołączonymi do kart pracy wskazówkami. Na najmłodszych czekały zagadki, wykreślanki, ukryte słowa, ortograficzne kolorowanki, z których tworzyli słowniczki i chmury wyrazowe. Na koniec uczniowie mogli zaprezentować efekty swojej pracy i zrobić sobie zdjęcie na ściance "Czytanie uskrzydla". Do końca tygodnia w skrzynkach pytań były umieszczane zadania, na każdego, kto udzielił poprawnej odpowiedzi, w bibliotece czekał cukierek. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uświadomił wszystkim, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.