Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

20 lutego w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO dla podkreślenia różnorodności językowej świata i zwrócenia uwagi na konieczność ochrony dziedzictwa językowego narażonego na zapożyczenia. Uczniowie z klasy VII, VIII i III gimnazjum uczestniczyli w warsztatach "Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych" - język opisu przyrody w "Panu Tadeuszu". Warsztaty te zostały przygotowane i poprowadzone przez panią Monikę Ziółkowską - studentkę IV roku filologii polskiej UJ, w ramach zorganizowanego przez uczelnię Miesiąca Języka Ojczystego. Klasy IV - VI zmagały się z lekturami obowiązkowymi. Uczniowie podzieleni na grupy mieli wykonać plakat, lapbook lub makietę zgodnie z dołączonymi do kart pracy wskazówkami. Na najmłodszych czekały zagadki, wykreślanki, ukryte słowa, ortograficzne kolorowanki, z których tworzyli słowniczki i chmury wyrazowe. Na koniec uczniowie mogli zaprezentować efekty swojej pracy i zrobić sobie zdjęcie na ściance "Czytanie uskrzydla". Do końca tygodnia w skrzynkach pytań były umieszczane zadania, na każdego, kto udzielił poprawnej odpowiedzi, w bibliotece czekał cukierek. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uświadomił wszystkim, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła

Szkoła Podstawowa w Kamieniu została uhonorowana tytułem
"Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły":

- podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny
- jest otwarta na uczniowskie inicjatywy

- tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów

-poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (współpraca, planowanie, odpowiedzialność).

- jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.
Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła to taka, która poprzez promowanie pracy metodą projektu
w szczególny sposób dba o rozwijanie umiejętności kluczowych, wprowadza niestandardowe formy nauki, motywując uczniów do większej aktywności.
Tytuł ten jest przyznawany przez wydawnictwo Nowa Era w ramach programu "Projekt z klasą".

Dzień Kota

Z okazji „Dnia Kota” świetlicę szkolną odwiedziła Pani bibliotekarka, pokazała dzieciom jak w łatwy sposób „dać książkom drugie życie”. Powstały ciekawe prace plastyczno-techniczne. Świetliczaki i dzieci z zerówki oglądały zdjęcia różnych ras kotów, rozpoznawały kocich bohaterów oraz poznały tytuły wielu książek o milusińskich. Dzieci dowiedziały się także o kocich obyczajach i z dużym zaangażowaniem włączały się w różne „kocie zabawy”.

Walentynki 2019

14 lutego jak co roku w naszej szkole upłynął w kolorach czerwieni i atmosferze przyjaźni i miłości.  Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona skrzynka, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Na holu przy specjalnie przygotowanym stanowisku można było zrobić sobie walentynkową  „sweet fotkę”, a na długiej przerwie odbył się konkurs dla par „Jaka to melodia”. Były też ‘serduszkowe wróżby” przepowiadające przyszłość i słodkie ciasteczka- serduszka dla samotnych. Wszystkie przerwy umilała nam muzyka, a po południu…Dyskoteka!

Pasowanie na Czytelnika 2019

Dnia 14 lutego odbyło się pasowanie na czytelnika klasy I. Uczniowie klasy czwartej przygotowali przedstawienie pt. „Książka przed sądem”. Uczniowie klas od I do III przenieśli się na salę rozpraw Sądu Okręgowego w Krakowie. Przed sądem stanęła książka wobec, której wniesiono oskarżenie, że w dobie komputeryzacji i nieustannego rozwoju techniki jest przeżytkiem, rzeczą zbędną. Jak się do tego problemu ustosunkować. W rozprawie udział wzięli: sędzia, prokurator, obrońca. Ponadto głos mieli świadkowie: komputer, płyta CD, bibliotekarka, dzieci. Ostatecznie sędzia ogłosił werdykt iż :

Książka jest bardzo ważnym elementem naszego życia

Książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.

Z czytania nie wolno zrezygnować.

Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej w Kamieniu.  Następnie każdemu na pamiątkę wręczono kolorową książeczkę.