Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Aktualności

Lato na wsi

W dniach 24 – 26 czerwca tuż po zakończeniu  roku szkolnego  dzieci z klas I –V w ramach Lata na wsi  uczestniczyły w wycieczce do Szczawnicy. Oprócz  wyjątkowego krajobrazu, wspaniałej  przyrody, bogatego i zróżnicowanego folkloru , głównymi atrakcjami trzydniowego pobytu  był:  Park linowy, w którym dzieci pokonując przeszkody  miały  okazję do rozwijania pewności siebie, oraz przełamania bariery lęku wysokości i strachu. Przejście Wąwozem  Homole – głębokim kanionem liczącym około 800 metrów, posiadający bardzo strome zbocza, na których znajduje się wyjątkowa roślinność. Kolejnym etapem wycieczki był spacer wzdłuż Grajcarka i Dunajca.  Są tam ławeczki, na których można odpocząć, oraz mostki prowadzące na drugą stronę Grajcarka. Dzień zakończył się ogniskiem z kiełbaskami, 
a później dyskoteką.
 
          

Jubileusz 700-lecia lokacji Kamienia

       2 czerwca miało miejsce historyczne, bardzo ważne dla społeczności Kamienia, wydarzenie. Tego dnia był Jubileusz 700-lecia lokacji naszej miejscowości. Uroczystość  odbyła się na terenie szkoły,  a uczestniczyli w niej wszyscy mieszkańcy i przybyli goście. Oficjalne obchody rozpoczęły się o godz. 11 uroczystą mszą świętą  pod przewodnictwem biskupa J. Zająca w kościele Opieki Matki Bożej. O 14.30 nastąpiło uroczyste otwarcie jubileuszu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. St. Słotwińskiego w Kamieniu zaprezentowali piękny program artystyczny, który nawiązywał do tradycji i położenia naszej miejscowości. Przedszkolaki w strojach krakowskich tańczyli krakowiaka, a uczniowie klas młodszych - polkę. Następnie zaśpiewał chór szkolny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa obrazów nauczyciela plastyki - p. Wiesława Pastuły, która  przedstawiała charakterystyczne dla Kamienia miejsca w różnych porach roku. O godz. 15.30 był tort jubileuszowy, zaś po nim wybijano pamiątkową monetę okolicznościową. Następnie odbyły się koncerty kapel i chórów. O godz. 19.00 wystąpił Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem. Na zakończenie uroczystości o godz. 20.30 miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o Kamieniu. 2 czerwca był dla naszej miejscowości niezwykle ważny. Połączył wszystkich mieszkańców i przypomniał, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnego patriotyzmu i wspólne dbanie o naszą małą ojczyznę.
                                                                                                                                                          Igor Chwistek

Wizyta przyjaciół z Hiszpanii

   W marcu spędziliśmy wspaniały tydzień w Hiszpanii, a teraz z wielką radością mogliśmy gościć grupę 18 uczniów wraz z opiekunkami Soledad Vilar García i Mònicą García Tudela ze szkoły IES Les Foies w Benigànim. Tydzień spędzony z hiszpańskimi przyjaciółmi obfitował
w wiele atrakcji, począwszy od wspólnego lepienia pierogów i tańców, poprzez szaloną zabawę w Energylandii, po wspólne zwiedzanie Krakowa i spacer po malowniczej Dolinie Białego. ¡Fue una semana maravillosa!

     

Drugie miejsce w konkursie Żaczek

        

   Dzięki zdobytej wiedzy podczas wycieczki i warsztatów w ramach konkursu „Żaczek”, uczniowie z klasy II wykonali dwie konkursowe „Księgi – Skarbnice Wiedzy”. Prace zostały przez jury docenione i nagrodzone. Miejsce II zdobyła grupa w składzie: Bartek Jasiński, Emilia Kurzańska, Igor Kurzanski, Emilia Kutermak, Paulina Łatak. Rozdanie nagród odbyło się 22 maja  w pięknej scenerii  Collegium Maius , najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Komisja przyznała również wyróżnienie drugiemu zespołowi w którym pracowała: Emilia Tulej, Anastazja Słowińska, Lena Paszcza, Maja Wołek i Olga Ziemińska  ich księga została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową. Serdecznie gratulujemy uczniom oraz dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie.


"Rajcuś krakowski"

  Klasa pierwsza uczestniczy w konkursie wiedzy o Krakowie „Rajcuś Krakowski”, którego organizatorami są: Stowarzyszenie “Szersze Horyzonty” i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przy współudziale Akademii Żakowskiej  oraz Rady Miasta Krakowa. Konkurs składa się
z dwóch etapów: wycieczki po Krakowie i warsztatów tematycznych organizowanych w szkole. Jego celem  jest  zaciekawienie uczniów  zabytkami i tajemnicami starego Krakowa, dlatego uczniowie w dniu 8 maja odwiedzili dawną stolicę. Były to zorganizowane zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie pracowali w grupach uzupełniając  karty pracy. 
Aby  wykonać poszczególne zadania musieli bacznie obserwować otoczenie i uważnie słuchać przewodnika. Na trasie od Barbakanu przez Rynek Główny aż do Magistratu zdobywali historyczną wiedzę i poznawali zabytki Krakowa. Największym wyzwaniem było „zdobycie” Wieży Ratuszowej, z której mogli podziwiać panoramę miasta. Natomiast 13 maja uczestniczyli w warsztatach w Szkole Podstawowej w Rusocicach.